Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania?

Koszty ogrzewania domu i wody to jedne z najwyższych kosztów, które ponoszą właściciele. Nic więc dziwnego, że wiele osób wciąż szuka rozwiązań opłacalnych z ekonomicznego punktu widzenia. Jednym z nich są pompy ciepła, które mogą służyć jako jedyne źródło ogrzewania, nawet gdy na zewnątrz panuje mróz.

Pompa ciepła składa się z czterech podstawowych elementów: wymiennika (parownika), który służy do pozyskiwania ciepła z gruntu, wody lub powietrza, wymiennika, który oddaje ciepło do instalacji, sprężarki i zaworu rozprężonego. Z tych części powstaje układ zamknięty, który działa na podobnej zasadzie jak klimatyzator. Dzięki energii elektrycznej, ciepło zostaje przeniesione z miejsca o niskiej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Pompa pozwala więc odwrócić proces, który zachodzi w naturze w przeciwnym kierunku.

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy to się opłaca?

Powietrzne pompy ciepła doskonale sprawdzają się jako jedyne źródło ogrzewania, również w polskim, dość nieprzyjaznym klimacie. Taki sposób ogrzewania domu nie wiąże się z wysokimi kosztami, o ile unikniemy błędów na etapie projektowania instalacji. Warto więc zaufać fachowcom, którzy zapewniają kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji. Na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości działa firma Chill it, która zajmuje się montażem pomp ciepła w powstających i istniejących budynkach.

Przede wszystkim, należy zdecydować się na niskotemperaturowy system grzewczy. Niska temperatura czynnika grzewczego pozwala na ograniczenie kosztów, a jednocześnie jest przyjazna dla środowiska. Do najczęściej wykorzystywanych niskotemperaturowych systemów grzewczych należy z pewnością ogrzewanie podłogowe. Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wodne można w prosty sposób zintegrować z pompą ciepła czy instalacją fotowoltaiczną. Koszty ogrzewania domu i wody użytkowej zostają więc znacząco zredukowane. 

Drugim ważnym czynnikiem jest odpowiednie ocieplenie domu, które zdecydowanie poprawi wydajność pracy ogrzewania podłogowego. Oczywiście, w przypadku domów, które już zostały wykończone, założenie ogrzewania podłogowego może być kłopotliwe. W takiej sytuacji, rozwiązaniem będą grzejniki o większej efektywności przekazywania ciepła do pomieszczenia. Specjaliści Chill it dopasowują rozwiązania do potrzeb i możliwości użytkowników budynku.

Obiegowa opinia mówi, że pompa ciepła może służyć wyłącznie do dogrzewania domu. Nie jest to jednak prawda. Odpowiednio zaprojektowana instalacja jest samowystarczalna i nie naraża właściciela na wysokie koszty.

About the Author

You may also like these