Dlaczego trzeba regularnie wietrzyć pościel?

Pościel przez kilka godzin na dobę ma kontakt z naszą skórą. Oczywiste jest więc, że trzeba zadbać o jej higienę. Dość często można zobaczyć pościel na balkonie. Chociaż wiele osób w to powątpiewa, takie działanie jak najbardziej ma sens. Wietrzenie pościeli jest zalecane z kilku powodów.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile drobnoustrojów może namnażać się w naszej pościeli. Pot i inne wydzieliny ludzkiego ciała sprawiają, że brudna pościel to doskonałe środowisko dla roztoczy. Chociaż są niewidoczne gołym okiem, należą do częstych przyczyn reakcji alergicznych. Roztoczy w dużej mierze można pozbyć się właśnie przez wietrzenie pościeli. Jest to najszybszy sposób, aby odświeżyć pościel. Pozbywamy się dużej części roztoczy, bakterii i wirusów. Oczyszczamy też pościel z włosów czy okruchów jedzenia, które mogły się tam znaleźć. Codzienne wietrzenie pościeli jest zalecane nie tylko alergikom, ale też osobom, które zmagają się z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry. Świeża pościel zapewnia nam oczywiście większy komfort snu.

Im niższa temperatura na zewnątrz, tym szybciej wietrzy się pościel. Kołdra i poduszki powinny jednak zostać na powietrzu około pół godziny. Latem, trzeba wybrać odpowiednią porę na wietrzenie pościeli. Zostawienie jej na pełnym słońcu przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Podczas upałów najlepiej wietrzyć pościel wcześnie rano lub po zachodzie słońca.

Naturalna pościel bawełniana 140×200

Na higienę pościeli wpływ ma również materiał, z którego została uszyta. Jeżeli zmagamy się z alergią lub problemami skórnymi, warto postawić na naturalne tkaniny. Pościel bawełniana 140×200 zapewnia odpowiednią wentylację, co redukuje namnażanie się drobnoustrojów i ułatwia zachowanie higieny. Pościel z naturalnych tkanin jest polecana dzieciom i alergikom, ponieważ nie powoduje reakcji uczuleniowych. Jeżeli szukamy poszewek na duże, małżeńskie łóżko, odpowiednie będą pościele 220×200. Połączenie naturalnego materiału i regularnego wietrzenia zapewni nam komfortowy i bezpieczny sen. Warto więc wybrać wysokiej jakości pościel, a następnie odpowiednio ją pielęgnować. Musimy pamiętać, że nawet najczęstsze wietrzenie nie zastąpi prania. Pościel powinna być prana co najmniej raz na dwa tygodnie. Latem, gdy panują upały, a my intensywniej się pocimy, warto zmieniać poszewki nawet raz w tygodniu. Zakup i pielęgnacja pościeli to zagadnienia, które wciąż są bagatelizowane przez wiele osób. Jest to jednak błąd, ponieważ jakość poszewek przekłada się na komfort snu.

About the Author

You may also like these