Najpopularniejsze kierunki studiów w 2021 roku

Dla jednych studiowanie dzisiaj to pusty frazes, jedynie papier dający możliwość zatrudnienia się do korporacji i pracy za biurkiem bez weekendów i dni wolnych od pracy. Dla innych możliwość podęcia studiów to szansa na zdobycie prestiżowego zawodu, zgodnego ze swoimi preferencjami. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze tegoroczne kierunki.

Technologie na pierwszym miejscu

Chociaż uczelnie wyższe mają przygotowany bogaty program – i z roku na rok wciąż go poszerzają – zarówno dla humanistów, jak i umysłów ścisłych, zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się kierunki techniczne, inżynieryjne oraz te związane z informatyką.

Porównując rekrutację tegoroczną i zeszłoroczną, można szybko przekonać się, że zdecydowanie najczęściej wybierane kierunki studiów to informatyka wraz z jej wszystkimi możliwymi odmianami, na przykład informatyka z ekonometrią. Według szacunków, informatycy z doświadczeniem otrzymują nie tylko około trzech czy czterech ofert pracy tygodniowo – statystyki mówią o niedoborze około pięćdziesięciu tysięcy specjalistów z zakresu IT, digitalizacji czy zarządzania. W tym sektorze pojawia się najwięcej propozycji zatrudnienia, także pensje wydają się stać mocno ponad średnią krajową, szczególnie w największych miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

Zapotrzebowanie na specjalistów

Podobne zapotrzebowanie widać w sektorze budowlanym, dlatego kolejnym chętnie wybieranym kierunkiem studiów jest budownictwo, ale i zarządzanie i inżynieria produkcji. Zgodnie z danymi GOV, w roku akademickim 2020/2021 naukę na tych kierunkach rozpoczęło kolejno 11 867 oraz 8 679 studentów. W tym roku akademickim również widać spore zainteresowanie tymi kierunkami oraz architekturą, powodowane zapotrzebowaniem na specjalistów na rynku pracy.

Rozchwytywane kierunki studiów w roku akademickim 2021/2022

To jednak nie wszystkie kierunki studiów, na jakie „rzucili” się w tym roku absolwenci szkół średnich. Praktycznie tak samo dużym zainteresowaniem – analogicznym do roku poprzedniego – cieszyła się psychologia oraz zarządzanie, ale też oczywiście prawo, medycyna, ekonomia czy finanse i rachunkowość. Ciekawostką jest, że nieco częściej przyszli studenci decydowali się na filologię angielską niż na administrację oraz częściej wybieranym niż logistyka było budownictwo.

Uczelnie publiczne a uczelnie prywatne

O ile publiczne uczelnie wciąż stawiają na sprawdzone, modne kierunki, przyciągające od lat zainteresowanych programem i prestiżem młodych ludzi, to uczelnie prywatne stawiają na nowatorskie kierunki studiów, dyktowane raczej aktualnymi trendami. Oczywiście publiczne szkoły wyższe również starają się nadążać za modą, proponując nowości, nie zawsze jednak są one dopracowane i przemyślane, również pod kątem programu.

Ciekawą alternatywą dla nich są oferty prywatnych szkół wyższych, na których można znaleźć zarządzanie nastawione na biznes, język angielski czy luksusowe marki. Można tu jednak znaleźć też inne ciekawe kierunki jak kryminalistyka czy produkcja medialna.

About the Author

You may also like these