Od czego zależy autokonsumpcja prądu?

Dotychczasowy system rozliczania prosumentów nie zachęcał zbytnio do zwiększania autokonsumpcji. Wiele osób świadomie decydowało się na montaż przewymiarowanej instalacji fotowoltaicznej. Sieć energetyczna pełniła rolę magazynu dla wyprodukowanego prądu, który później można było odebrać. Nadchodzą jednak zmiany, dlatego nadmiar prądu będzie można wyłącznie odsprzedać po cenie rynkowej. Nowelizacja ma na celu głównie zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii elektrycznej. Co to oznacza w praktyce?

Autokonsumpcja to po prostu zużycie prądu, produkowanego przez instalację PV, na własne potrzeby. Jej wysokość jest oczywiście zależna od rodzaju budynku, liczby jego użytkowników i obecności energochłonnych urządzeń. Nawet jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy zastosować kilka metod maksymalizowania autokonsumpcji.

Najprostszym sposobem jest używanie energochłonnych urządzeń takich, jak pralka, zmywarka, piekarnik, czajnik czy mikrofalówka, w ciągu dnia, a nie po zmroku. W miarę możliwości, powinniśmy włączać je, gdy nasza instalacja PV produkuje energię elektryczną. Nasłonecznienie w kujawsko-pomorskim jest wystarczające, żeby panele fotowoltaiczne w Świeciu, pokryły zapotrzebowanie na prąd, wynikające z użytkowania sprzętu AGD. Warto również rozważyć przejście na rozwiązania elektryczne. Zamiast kuchenki gazowej, możemy więc zdecydować się na płytę indukcyjną. Jeżeli już inwestujemy w fotowoltaikę, powinna przynosić nam maksymalne korzyści.

Jak wykorzystać panele fotowoltaiczne w Grudziądzu?

Produkcja prądu jest oczywiście najwyższa w miesiącach letnich. Ma to znaczenie szczególnie w centralnej i południowej Polsce, ponieważ to na tym terenie panują najkorzystniejsze warunki, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Lata są coraz bardziej upalne, dlatego warto zastanowić się nad założeniem klimatyzacji. Energii do jej zasilania mogą dostarczać oczywiście panele fotowoltaiczne w Grudziądzu. Klimatyzacja posłuży nam również do dogrzewania domu wiosną i jesienią.

Wielu prosumentów zastanawia się też, jak wykorzystać energię elektryczną do ogrzewania domu podczas zimy. Rozwiązaniem są pompy ciepła, które pozwalają zmaksymalizować stosunek pozyskiwanej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Efektywność centralnego ogrzewania zwiększymy za pomocą bufora ciepła, który nagrzewa wodę w ciągu dnia, gdy pracuje instalacja PV i umożliwia jej wykorzystanie w nocy, kiedy panele nie produkują energii.

Autokonsumpcję prądu zwiększają również stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz magazyny energii. Te rozwiązania wciąż nie są zbyt popularne na polskim rynku. Biorąc pod uwagę panujące trendy, z pewnością staną się jednak bardziej powszechne.

About the Author

You may also like these