Pompa hydrauliczna jako niezbędny element układu hydraulicznego

Większa część dzisiejszego przemysłu opiera się na działaniu hydrauliki siłowej. Użycie systemów hydraulicznych jest bardzo opłacalne, ponieważ potrafią znacząco przyspieszyć proces prac. Maszyny hydrauliczne są w stanie przenosić bardzo duże ciężary, przy czym nie tracą na precyzji wykonywanych ruchów, a dodatkowo mogą funkcjonować przez naprawdę długi czas. Wiele gałęzi przemysłu, jak chociażby leśnictwo, górnictwo, drogownictwo czy rolnictwo, wykorzystuje systemy hydrauliczne. Cały układ zbudowany jest z wielu elementów, które mają znaczący wpływ na działanie maszyny, jednak to pompa hydrauliczna jest głównym podzespołem instalacji hydraulicznej.

Do czego służy pompa hydrauliczna?

Najważniejszą funkcją pompy hydraulicznej jest zamiana energii mechanicznej, która wytwarzana jest przez silnik elektryczny lub spalinowy, w energię hydrauliczną. Pompa, otrzymując energię mechaniczną, przekazuje ją dalej w głąb instalacji hydraulicznej, rozprowadzając tak zwany czynnik roboczy. Jest nim lepka ciecz, czyli najczęściej olej, który szczelnie domyka cały układ hydrauliczny. Operując wysokim ciśnieniem, pompa tłoczy olej do systemu, który wędruje poprzez połączone ze sobą przewodami poszczególne podzespoły i tym samym napędza je do działania. Pompa hydrauliczna podczas serwisowania wymaga zwrócenia szczególnej uwagi, ponieważ przez swoją praktycznie nieustanną pracę jest bardziej narażona na awarie. Pompa pracuje praktycznie ciągle od momentu włączenia silnika do momentu jego wyłączenia. Nawet, gdy urządzenie pozostaje w spoczynku, lecz jest włączone, pompa nie przestaje pracować.

SONY DSC

Awaria pompy hydraulicznej, jak ją rozpoznać?

Gdy zauważymy zaburzoną pracę urządzenia, na przykład znaczący wzrost obrotów silnika lub wręcz przeciwnie – duży spadek mocy, możemy podejrzewać, że pompa hydrauliczna uległa awarii. W tej sytuacji jest kilka rozwiązań. W pierwszej kolejności należy wezwać profesjonalny serwis pomp hydraulicznych, który przeprowadzi dokładne badanie i określi źródło uszkodzenia. Po analizie powinniśmy otrzymać informację, czy możliwa jest regeneracja pompy hydraulicznej. Jeśli uszkodzenie okaże się zbyt rozległe, konieczna może okazać się wymiana pompy. Możemy zdecydować się na kupno nowej pompy hydraulicznej, jednak wiąże się to z dużym kosztem, bo cena nowego elementu może wynosić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poza tym nowa pompa hydrauliczna najczęściej sprowadzana jest z zagranicy, co wydłuża czas oczekiwania. Innym wyjściem jest wymiana uszkodzonej pompy na używaną po wcześniej przeprowadzonej regeneracji. Taką pompę możemy otrzymać w zasadzie od ręki. Oprócz tego na zregenerowane pompy hydrauliczne serwis często udziela sześciu miesięcy gwarancji.

Serwis i regeneracja czy zakup nowej pompy hydraulicznej?

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć rozległych awarii, jest stała współpraca z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który systematycznie będzie poddawał sprzęt sprawdzeniu, dzięki czemu przy wystąpieniu drobnych usterek będzie możliwość naprawy ich od ręki i bez konieczności oczekiwania na bardziej rozbudowaną regenerację czy wymianę pompy. Jeżeli jednak jesteśmy w sytuacji, gdzie jest to konieczne, należy rozważyć, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Zakup nowej pompy jest oczywiście dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wystarczający fundusz oraz czas i chcą go przeznaczyć na tę inwestycję. Zazwyczaj firmy, które pracują z użyciem sprzętów działających na systemach hydraulicznych, są zobowiązane terminem wykonania prac, którego przekroczenie często wiąże się z karami finansowymi. Oczekiwanie na nową pompę może trwać nawet do kilku tygodni i jest ryzyko, że zahamuje postęp prac, więc często lepszym rozwiązaniem może okazać się wymiana pompy na zregenerowaną. Pozwala to na oszczędność pieniędzy i nie trzeba czekać. Większość serwisów oferuje możliwość wymiany zepsutej pompy na wcześniej zregenerowaną w krótkim czasie. Najczęściej spotykane są pompy marek takich jak Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth, a najpopularniejsze modele to:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

About the Author

You may also like these