Maski ochronne – rodzaje i właściwości

Maski ochronne, chociaż kojarzone są obecnie głównie z ochroną przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, od dawna znane są wielu grupom zawodowym. Jedną z nich są na przykład lekarze, dentyści i pracownicy ochrony zdrowia, a także laboranci.

W podobnej sytuacji są osoby pracujące w zakładach produkujących żywność. Maski ochronne, na przykład maski przeciwpyłowe i maski ochronne do oprysków, są noszone przez pracowników zakładów przemysłowych, hut czy kopalni, którzy są narażeni na wdychanie zanieczyszczeń, szkodliwych oparów lub nieprzyjemnych zapachów. W wymienionych przypadkach maski ochronne na twarz to obowiązek, który pozwala na zachowanie higieny, sterylności, a także – bezpieczeństwa. Nie da się jednak ukryć, że zapotrzebowanie na maski ochronne na twarz stale rośnie. Produkty te są poszukiwane przez przedstawicieli niemalże każdej branży.

Niezależnie od  tego, czy praca dotyczy produkcji, przemysłu, gastronomii, czy obsługi klientów, maseczki przestały już kogokolwiek dziwić, a zaczęły być niezbędne. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na rynku pojawiły się różne rodzaje masek ochronnych dla pracowników. Charakteryzują się one zróżnicowaną jakością i innymi parametrami. Pomocnym rozwiązaniem jest też oferta szycia maseczek na zamówienie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat podziału masek ochronnych, a także tego, w jaki sposób można je kupić na specjalne zamówienie, zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy.

Rodzaje masek ochronnych

Wśród masek ochronnych przeznaczonych dla pracowników można wyszczególnić klasy. Różnią się one właściwościami i przeznaczeniem. Wyróżnia się następujące maski ochronne na twarz:

  • Maseczka chirurgiczna – wykonana jest z poliestru, z dodatkiem flizeliny medycznej. Tworzy ochronną barierę pomiędzy ustami i nosem osoby, która ją nosi, a cząsteczkami ze środowiska. Ogranicza także emitowanie cząstek na zewnętrz. Jest jednorazowego użytku. Nie stanowi ochrony przed pyłem ani agresywnymi aerozolami, na przykład opryskami lub oparami chemicznymi.
  • Maska ochronna bawełniana – zazwyczaj jest dwuwarstwowa. Nie utrudnia oddychania i jest komfortowa w użytkowaniu. W odróżnieniu od maseczki chirurgicznej jest wielokrotnego użytku. Po jej zdjęciu należy ją wyparzyć lub wyprać w temperaturze 60°C. Maseczki bawełniane można szyć na zamówienie. Taką usługę oferuje na przykład firma Stapol. Maski uszyte z bawełny można personalizować i wykonać zgodnie z identyfikacją wizualną firmy. Świetnie sprawdzą się w biurach, gastronomii, hotelach, zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach usługowych.
  • Maseczka N95 – maseczka ochronna na twarz tego typu nie przepuszcza co najmniej 95% cząsteczek szkodliwych aerozoli, zarówno małych, jak i dużych. Może być używana wielokrotnie. Ze względu na wysoką skuteczność ochrony przeznaczona jest dla osób wykonujących szczególny rodzaj pracy, narażonych na obecność szkodliwych aerozoli.
  • Maski z filtrami FFP1, FFP2, FFP3 – wśród nich znajdują się na przykład maski przeciwpyłowe i maski na opryski. Maseczki tego typu różnią się między sobą skutecznością filtrowania cząstek, które mogą wniknąć do dróg oddechowych. W zależności od rodzaju, nie przepuszczają od 80, przez 94, aż do 99% cząsteczek aerozoli. Filtrują powietrze, eliminując gazy, bakterie, pyły, wirusy. Stanowią zabezpieczenie przed działaniem chemikaliów, szkodliwych oparów, pyłu. Sprawdzają się w wielu branżach. Stosowane są między innymi w rolnictwie, a także w branży spożywczej, budowlanej, chemicznej, paliwowej i lakierniczej. Charakteryzuje je wysoki stopień ochrony i duży komfort noszenia. Nie utrudniają oddychania.
  • Maski spawalnicze – profesjonalne maski przeznaczone do ochrony dróg oddechowych spawaczy.

Szycie masek na zamówienie

Na rynku dostępna jest szeroka oferta maseczek ochronnych na twarz. Jak wybrać spośród nich produkty najlepiej dopasowane do potrzeb pracowników? Maseczki przede wszystkim powinny być zgodne z zasadami BHP i dostosowane do warunków pracy. Jest to kluczowe, jeśli chcesz zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Jeśli szukasz masek ochronnych bawełnianych, rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty szycia masek na zamówienie. W ten sposób kupisz idealnie spersonalizowane, skrojone na wymiar maski, które doskonale spełnią swoją rolę. Szycie masek na zamówienie oferuje wiele firm – warto więc wybrać taką, która ma doświadczenie w tej materii. Decydując się na wsparcie profesjonalistów, zyskasz pewność, że otrzymane produkty będą nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne i sterylne.

About the Author

You may also like these